وبلاگ تخصصي ارشد و دكتري
كنكور ارشد و دكتري

” برنامه ريزي ، اولين گام براي قبولي در آزمون دكتري “

نحوه زمانبندي در برنامه ريزي آزمون دكتري دانشگاه آزاد ۹۸

كيفيت مطالعه براي آزمون دكتري از كميت آن ( تعداد سوالات مطالعه ) مهم تر است . به داوطلبان اين آزمون مهم توصيه مي شود كه ساعات مطالعه خود را افزايش دهند . به عنوان مثال روزي ۱۵ دقيقه به زمان مطالعه خود بيفزاييد .
در برنامه ريزي درسي ابتدا براي مطالعه هر درس مدت زمان خاصي در نظر بگيريد و بعد از مطالعه متوجه شويد كه كدام درس نياز به مطالعه بيشتري نسبت به ساير دروس دارد .
بعد از مطالعه يك ساعت درس ، حدودا ۱۵ دقيقه استراحت كنيد تا مطالب درسي در ذهنتان انباشته نشود .
سعي كنيد مطالعه شما در زمان هاي خاصي باشد كه ذهن شما به آن شرطي شود ، پس زمان مشخصي را در نظر بگيريد و در آن زمان مشخص به هيچ كار ديگري مشغول نشويد .
هميشه تلاش نماييد دروس را طبق برنامه ريزي مقرر تمام كنيد ، اگر موفق نشديد ، مايوس نشويد و سعي كنيد كه ضعف خود را در قسمتي از برنامه هفتگي رفع كنيد .
بهتر است كه هنگام شروع به مطالعه يك درس بر اساس صفحه و زمان نيت كنيد ، به عنوان مثال با خود عهد كنيد كه اگر تا سر تيتر صفحه سي ام مطالعه نكردم ، از جاي خود بلند نشوم .
بهتر است براي احتمال رخداد هايي كه از آنها اطلاع نداريد ، برنامه ريزي هفتگي انجام دهيد . در ادامه به مراحل برنامه ‌ي هفتگي اشاره مي كنيم :
مرحله ‌ي اول : قبل از شروع برنامه‌ ريزي هفتگي ،‌ لازم است ميزان ساعتي را كه قصد داريد و مي‌ توانيد در طول هفته مطالعه كنيد ، مشخص كنيد .
مرحله‌ ي دوم : بعد از مشخص كردن ساعت مطالعه ، اين ميزان ساعت را با توجه به اهميت درس‌ ها و نقاط ضعف و قوت ‌تان بين دروس خود تقسيم كنيد .
حتما ضعف و قوت خود را در درس‌ هاي خاص در برنامه ، مد نظر قرار دهيد و اين ساعت ‌ها را متناسب با توانايي‌ هايتان تغيير دهيد .
مرحله ‌ي سوم : بعد از مشخص كردن موارد و دروس مورد نياز مطالعه در كل هفته ، برنامه ‌ي تقريبي هر روز را نيز مشخص كنيد . بهتر است در يك روز تنوع مطالعاتي داشته باشيد و اين طور نباشد كه پشت سر هم فقط يك درس خاص را مطالعه كنيد .
مطالعه و زدن تست در هر درس ( به‌خصوص دروس اختصاصي ) را حداقل بين ۲ الي ۳ روز در هفته پخش كنيد .
مرحله‌ ي چهارم : حتما در طول هفته ، ساعت ‌هايي را به جبران عقب‌ ماندگي‌ هاي احتمالي اختصاص دهيد و در آن زمان هيچ درسي را قرار ندهيد تا بدين ترتيب اگر از برنامه عقب افتاديد بتوانيد بدون نگراني تا حدي آن را جبران كنيد .
مرحله ‌ي پنجم : آخرين مرحله ‌ي برنامه‌ ريزي ، در واقع بعد از اجراي برنامه است . در آخر هفته حتما بررسي كنيد و ببينيد چه ‌قدر به برنامه‌ اي كه ابتداي هفته براي خود مشخص كرده ايد ، عمل كرديد ؟ با فهميدن اشكالات برنامه‌ ي هفته‌ ي سپري‌شده ‌، سعي كنيد برنامه‌ ي هفته‌ ي بعد را بهتر و نزديكتر به توانايي ‌هايتان تنظيم كنيد .

 

بهترين روش مطالعه در برنامه ريزي آزمون دكتري دانشگاه آزاد ۹۸

بارها با داوطلباني مواجه شديم كه نميدانند بهترين روش مطالعه دروس براي آمادگي در كنكور دكتري چيست ؟ هر داوطلب مي تواند با تعداد ساعاتي كه براي مطالعه در نظر مي گيرد و ميزان تسلطش به دروس امتحاني ، براي خود برنامه ريزي كند . براي مطالعه دروس مختلف در هر رشته بايد شيوه اي مجزا در نظر گرفته شود اما روش مطالعه اي كه در ادامه بيان مي كنيم ۸ مرحله دارد كه با به كارگيري آن مي توانيد گام بزرگي به سوي كسب موفقيت برداريد و از اتلاف وقتتان جلوگيري كنيد . اين مراحل عبارت اند از :

۱) پيش مطالعه P=Preview

در پيش مطالعه به منظور نگاهي اجمالي و كلي يا روزنامه وار به سر فصل ‌ها ، عناوين درشت ، موضوع ‌ها و ... مي باشد و مي ‌تواند كمك بزرگي باشد تا قبل از مطالعه عميق ، ساختار يا طرح كلي مطالب دستگير تان شود و ذهن‌ تان براي مطالعه دقيق آماده كند .

۲) سوال گذاري Q=Question

بهتر است يادگيري دروس با طرح سوال آغاز گردد تا اينكه مجموعه ‌اي از اطلاعات به صورت طوطي‌ وار حفظ شود . اين مرحله سبب تحريك حس كنجكاوي است . در اين مرحله بايد در ذهن خود سوالاتي در ارتباط با مطالب آن قسمتي كه مي ‌‌خواهيد بخوانيد طرح كنيد تا هنگام خواندن و مطالعه دقيق ، در پي يافتن جواب سوالاتي باشيد كه در ذهن خود ايجاد كرديد .

۳) دقيق خواندن R1= Read

در اين مرحله از مطالعه ، خواندن به صورت دقيق و با سرعت مناسب صورت مي ‌پذيرد يعني هر جا به نكته‌ اي مفيد و ضروري برخورد كرديد آن را به صورت كليد واژه يادداشت كنيد .

۴) ثبت كردن يا يادداشت برداري R2= Record

اين مرحله همراه با مرحله سوم انجام مي ‌گيرد . در اين مرحله بايد مهمترين كار يعني سازماندهي اطلاعات روي كاغذ انجام مي شود . هر چند اين مرحله زمان بر است اما ماندگاري مطالب در ذهن را چند برابر افزايش و فراموشي را چند برابر كاهش مي ‌دهد .

۵) تفكر عميق R3= Reflect

اين مرحله نيز تا حدودي با دو مرحله قبل ادغام مي ‌شود زيرا بايد هم در حين خواندن روي مطالب تفكر داشته باشيم و هم بعد از سازماندهي مطالب روي مباحث تفكر كنيم .

۶) اصلاح و بازنگري R4=Revise

در اين مرحله نگاهي بر مطالب كوتاه و خلاصه شده و تفكري بر روي آن صورت مي ‌پذيرد جهت درك اين مطلب كه در كدام قسمت اشكال وجود دارد تا دوباره به كتاب رجوع كرد و به نتيجه رسيد .

۷) بازگو كردن ، با صداي بلند بازگو كردن R5= Recite

در اين مرحله بايد بدون نگاه به مطالب كتاب آنچه كه خوانده شده است به صورت سوال و جواب امتحان گردد تا ماندگاري مطالب در ذهن بيشتر باشد .

۸) مرور كردن R6= Review

از روي يادداشت ها و خلاصه‌ نويسي‌ هايتان يا آنچه طرح ‌واره ذهنتان شده مرور كنيد . قبل از مرور مطالب به نكات زير توجه كنيد تا اهميت آن بيشتر مورد توجه شما قرار گيرد .

لازم به ذكر است كه طبق آمار موجود ، حدود ۸۰% مطالب به خصوص در ۲۴ ساعت اول فراموش مي ‌شوند بنابر اين اهميت مرحله آخر زياد است . به مرور خلاصه شده‌ ها در ۲۴ ساعت بعد از يادگيري توجه كنيد و سپس مرور را به يك هفته بعد موكول كنيد يعني روز آخر هفته بايد زماني براي مرور تمام يادگيري ‌ها در طول هفته گذاشت و سپس يك ماه بعد از اين مرور مجددا عمل مرور كردن را تكرار ‌كنيد با اين شيوه مطمئن باشيد كه يادگيري مطالب از سوي شما به حداكثر مي ‌رسد .

به مراحل بالا روش مطالعه PQ6R مي گويند .

 

نكات مهم در برنامه ريزي آزمون دكتري دانشگاه آزاد ۹۸

در برنامه ريزي آزمون دكتري دانشگاه آزاد بهتر است به نكاتي كه در ادامه متذكر مي شويم عمل كنيد :

۱. در برنامه ريزي روزانه دو يا سه درس مختلف قرار دهيد تا از يك درس خسته نشويد و تنوع در درس خواند نتان باشد .

۲. دروس پيچيده و سخت را در زماني كه كه كارايي و توان ذهني بيشتري داريد ، مطالعه كنيد .

۳. سعي كنيد حتما متعهد به انجام برنامه ريزي باشيد و به زمان هايي كه براي جبران عقب ماندگي ها در نظر گرفته ايد فكر نكنيد .

۴. به دروس زبان و استعداد تحصيلي و اهميت دهيد .

۵. سوالات كنكور هاي گذشته را دريافت كرده و به صورت جلسه آزمون پاسخ دهيد و سپس با پاسخنامه حل كنيد و ايرادات خود را استخراج كنيد .

۶. از داوطلبان سال هاي گذشته كه در راه دكتري موفق بودند تجربه كسب كنيد .

۷. در صورتي كه مباحث درسي را به كلي فراموش كرده يا پايه قوي اي نداريد ، مي توانيد از كلاس هاي كنكوري كه در سطح شهر به صورت حضوري يا غير حضوري برگزار مي شوند ، استفاده نماييد .

امتیاز:
بازدید:
برچسب: دكتري، كنكور دكتري، كنكور دكتري 98، دكتري دانشگاه آزاد، دكتري دانشگاه آزاد 98، دكتري آزاد 98، برنامه ريزي كنكور دكتري، برنامه ريزي آزمون دكتري، كنكور دكتري دانشگاه آزاد، كنكور دكتري دانشگاه آزاد 98، كنكور دكتري آزاد، كنكور دكتري آزاد 98، برنامه ريزي كنكور دكتري آزاد، برنامه ريزي كنكور دكتري آزاد 98، برنامه ريزي آزمون دكتري دانشگاه آزاد ۹۸، برنامه ريزي آزمون دكتري دانشگاه آزاد، برنامه ريزي آزمون دكتري آزاد ۹۸، برنامه ريزي آزمون دكتري آزاد، زمانبندي در برنامه ريزي كنكور دكتري دانشگاه آزاد، روش مطالعه براي كنكور دكتري دانشگاه آزاد، نكات برنامه ريزي كنكور دكتري دانشگاه آزاد، زمانبندي در برنامه ريزي كنكور دكتري، روش مطالعه براي كنكور دكتري، نكات برنامه ريزي كنكور دكتري، روش مطالعه كنكور دانشگاه آزاد، روش مطالعه كنكور دانشگاه آزاد 98،
موضوع:
[ ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۶:۳۸:۲۴ ] [ مونا ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب